Innowacyjna gospodarka


Zadanie 7.

Opracowanie technologii zagospodarowania produktów ubocznych(z procesów technologicznych) do wytwarzania suplementów diety bogatych w biopierwiastki z potencjalną możliwością wykorzystania m.in. w prewencji osteoporozy.

 

Kierownik
prof. Florian Ryszka


Zespół
mgr Dagmara Chyra, prof. Barbara Małgorzata Dolińska, mgr Marta Jelińska, mgr Justyna Juszkiewicz, mgr Marcin Lelątko, mgr Agnieszka Mikulska, mgr Konrad Mitera, Krzysztof Rosak.

 

 

Synteza soli wapniowych z użyciem skorup jaj stwarza szerokie perspektywy zastosowania ich do produkcji tańszych i bardziej dostępnych oraz skuteczniejszych preparatów wapniowych. Surowce te zakwalifikowano do produkcji preparatów o tymczasowej nazwie handlowej Ovocalcium – proszek ze skorup jaj kurzych oraz Ovocalcium Plus i Ovocalcimag – sole cytrynianowe ze skorup jaj z dodatkowymi składnikami wspomagającymi wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Skorupy jaj do produkcji suplementów diety powinny być wolne od zanieczyszczeń biologicznych, dlatego też stosuje się wyprażanie skorup w temp. 120 ºC, bądź syntezę skorup z 10% roztworem kwasu cytrynowego.


Na podstawie wykonanych badań na skorupach jaj kurzych linii Lohman Brown określono zasadnicze właściwości surowca, zoptymalizowano warunki jego przygotowania i standaryzacji, co pozwoliło opracować odpowiednie technologie i podejście do dotąd niebadanych skorup jaj kurzych zielononóżka kuropatwiana i przepiórczych. Opracowano skład preparatów wapnia i dokonano oceny jego biodostępności na modelowych membranach.

 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kontakt  
web design by AGENA